Wprowadzenie w Historię i Życie Parafii
sobota, 25.05.2024 | Administrator | Ogólne wprowadzenie
Pod koniec września bądź na początku października 2022 roku zapadła decyzja o stworzeniu nowej strony parafialnej. Powodów tej decyzji było wiele. Chodziło nam o stworzenie portalu czytelnego i łatwego w obsłudze, a co najważniejsze pozwalającego na zamieszczanie informacji z różnych dziedzin życia - nie tylko z życia parafii, co samo w sobie jest oczywiste - ale także miał stać się źródłem wiedzy o historii parafii i okolic.
Bibliografia
sobota, 25.05.2024 | Administrator | Ogólne wprowadzenie
Tworząc stronę Parafii, a zwłaszcza część historyczną nie sposób tego uczynić bez pracy wielu ludzi. Choć nie widać tego w konkretnych artykułach, korzystaliśmy z wielu źródeł. Poniższy spis przedstawia wszystkie źródła, które, w różnej mierze, stanowiły pomoc w tworzeniu naszych opracowań.
Zwykłe zabytki - Jaka historia kryje się wokół nas?
sobota, 25.05.2024 | Administrator, źródło: Ewelina Pawlik. http://pisanezalasem.pl/ | Ogólne wprowadzenie
Zabytek kojarzy się nam z Wawelem, Starym Miastem w Poznaniu albo Zamkiem Królewskim w Warszawie. Ewentualnie z jakimś innym znanym obiektem, który stoi w większym mieście od stuleci i zdążył stać się już jego symbolem. Zabytki w powszechnym rozumieniu są obrazami, rzeźbami, budynkami… Tymczasem zdarza się, że nawet mieszkając na wsi codziennie mijamy zabytkowe miejsca nawet o tym nie wiedząc. Jakie zwykłe zabytki nas otaczają?
II Konspiracja i Żołnierze Podziemia Niepodległościowego na Zawkrzu
sobota, 25.05.2024 | Administrator | Okruchy Historii Polskiej
Przez lata w szkołach uczono, że wraz z wyzwoleniem przez Armię Czerwoną w Polsce nastał spokój i dobrobyt. Rzeczywistość tamtego czasu jednak bardzo odbiegała od propagandy komunizmu. Dopiero upadek systemu komunistycznego pozwolił szerzej spojrzeć na historię tamtych czasów. Musiało jednak upłynąć jeszcze kilka ładnych lat, by można było głośniej mówić o tym, co tak naprawdę działo się w latach powojennych.
Opowieści o „Puszczyku”
poniedziałek, 20.05.2024 | Administrator | Okruchy Historii Polskiej
Historia zapamiętała wiele postaci, które swoim działaniem i życiem pozostawiły niezatarty ślad na kartach dziejów naszej Ojczyzny. Do nich niewątpliwie należą także ci, którzy po 1945 roku nie poddali się i walczyli o Niepodległość. Nazywani bandytami, karłami reakcji i różnego rodzaju określeniami, które miały ich odczłowieczyć, szli jak pisał Herbert „wyprostowani pośród tych co na kolanach”. Katowani, prześladowani, oczerniani, mordowani, zakopywani w jamach, bez krzyża, bez modlitwy … przetrwali w Pamięci do dziś.
Początki i powstanie Zespołu Ludowego - „Lipowiacy”
niedziela, 19.05.2024 | Administrator | Okruchy Historii Polskiej
Od kilkudziesięciu już lat na naszym terenie istnieje i działa Zespół Ludowy „Lipowiacy”. Przez te lata wpisał się na trwałe w krajobraz Lipowca, Parafii i Gminy, i chyba trudno sobie wyobrazić czas i życie bez tego Zespoły, tym bardziej, że przez jego szeregi przewinęło się wiele pokoleń młodzieży. Ci, którzy przybyli jako pierwsi, dziś już oglądają swoje dzieci tańczące w Zespole.
Starożytny Egipt, zaćmienie słońca, Zawkrze i Prus
wtorek, 14.05.2024 | Administrator | Okruchy Historii Polskiej
Można zastanawiać się skąd takie połączenie. Co ma wspólnego starożytny Egipt z Ziemią Zawkrzeńską i okolicami Mławy i jeszcze w dodatku z Prusem? Okazuje się, że jednak istnieje powiązanie. Osobą, która to wszystko scala jest Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus.
Lipowiec Kościelny - zarys dziejów najstarszej wsi
czwartek, 09.05.2024 | Administrator | Miejscowości Naszej Parafii
W dawnym Imperium Rzymskim istniało powiedzenie, że historia kołem się toczy. Trochę w innym znaczeniu, niż rozumieli to starożytni, ale rzeczywiście w przypadku opisu Lipowca Kościelnego historia zatoczyła pewne koło. Gdy powstawała nowa strona Parafii w roku 2022, to właśnie Lipowiec, jako pierwszy został opisany. Gdy zbieraliśmy materiały do historii kolejnych wiosek zaczęło przybywać także materiałów i informacji o samym Lipowcu. Tak minął rok od pierwszej próby opisania historii wsi. Po roku sięgamy ponownie do Lipowca, aby nie tyle uzupełnić już opublikowane informacje, ale od nowa i w nowy sposób ukazać historię tej miejscowości.
Straże Pożarne w Powiecie Mławskim w okresie międzywojennym
czwartek, 09.05.2024 | Administrator | Okruchy Historii Polskiej
Okazuje się, że tematyka powstania straży jest zagadnieniem interesującym i wywołującym ciekawe dyskusje, zwłaszcza na portalu FB. Dlatego postanowiliśmy rozwinąć ten temat. Dzięki życzliwości Pana dra Leszka Arenta, byłego Dyrektora Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, możemy opublikować cały artykuł Pana Doktora, poświęcony powstaniu Straży Ogniowych w przedwojennym powiecie mławskim.
Zarys dziejów Parafii w Lipowcu Kościelnym
sobota, 04.05.2024 | Administrator | Dzieje i historia Parafii
Każdy, kto choć raz wszedł do starej świątyni, z pewnością doświadczy niezwykłej atmosfery. Atmosfery, w której mieszają się zapach drewna, kadzideł, świec i starych farb, ale także jedyna w swoim rodzaju, nie spotykana nigdzie indziej atmosfera modlitwy i ciszy. Wielu ludzi mówi wprost, że stare kościoły mają to „coś”. Każda świątynia, niezależnie od ilości posiadanych lat, jest dziełem Boga i ludzi. Ci ostatni budowali świątynie, dbali o nie, przeprowadzali remonty i konieczne naprawy, a gdy trzeba było także odbudowywali zniszczone bądź zburzone kościoły. Tak też i było z świątyniami naszej parafii.
Mały przewodnik po świątyni w Lipowcu Kościelnym
sobota, 04.05.2024 | Administrator | Dzieje i historia Parafii
Od samego początku chrześcijaństwa, od czasów pierwszych chrześcijan, wyznawcy Chrystusa spotykali się na modlitwie i „łamaniu chleba”, jak wtedy nazywano Eucharystię. W czasach prześladowań, te spotkania odbywały się w domach, bądź w katakumbach w okresie rzymskim. Po Edykcie Mediolańskim cesarza Konstantyna Wielkiego, kiedy to chrześcijaństwo wpierw zostało zrównane z innymi religiami w imperium rzymskim, a potem uznane za religię państwową, chrześcijanie mogli budować swoje świątynie, które stawały się prawdziwymi domami modlitwy.
Religijność i życie religijne
sobota, 04.05.2024 | Administrator | Dzieje i historia Parafii
Kroniki parafialne, przynajmniej te, które są dziś dostępne, wiele miejsca poświęcają życiu religijnemu Parafii. Prawie każdy z kolejnych proboszczów opisywał praktyki religijne, życie duchowe, rekolekcje czy wreszcie zaangażowanie wiernych w grupy i wspólnoty. Niestety, brak jest starszych kronik, więc siłą rzeczy opowiedziane historie dotyczą czasów powojennych, choć trochę można też wyczytać z dawnych protokołów wizytacji dziekańskich czy biskupich.
Jak dawniej wyglądały cmentarze?
sobota, 04.05.2024 | Administrator, źródło: Ewelina Pawlik. http://pisanezalasem.pl/ | Dzieje i historia Parafii
Współczesny cmentarz kojarzy się z równo wytyczonymi alejkami, szarymi nagrobkami, na których stoją kolorowe kwiaty i znicze. Oraz z dokładnymi podpisami, co do osób pochowanych w danym miejscu. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wygląd cmentarza diametralnie różnił się od wyżej opisanego. Jak dawniej wyglądał wiejski cmentarz?
Cmentarze w Parafii
środa, 01.05.2024 | Administrator | Dzieje i historia Parafii
Z pewnością powyższy tytuł może zaskoczyć wielu czytających i odwiedzających stronę parafii, zwłaszcza dzisiejszych mieszkańców tych okolic. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że na terenie parafii istnieje tylko jeden cmentarz, widoczny, bo położony na brzegu doliny. Jednak nie zawsze tak było. Okazuje się, że na terenie parafii znajduje się kilka cmentarzy, o czym nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Spróbujemy więc w tym opracowaniu opowiedzieć o nich i opisać miejsca, gdzie spoczywają nasi przodkowie.
Powstanie Ochotniczych Straży Ogniowych na terenie Parafii
wtorek, 23.04.2024 | Administrator | Okruchy Historii Polskiej
Każda organizacja, zwłaszcza działająca społecznie, z chęcią opisuje siebie jako istniejącą nieprzerwanie od wielu lat. Czasami z najszczerszych chęci tworzy się historię od jakieś wydarzenia, choć fakty często temu przeczą. Nie ominęło to także straży działających w naszej Gminie i Parafii. Trzeba jednak oddać „cesarzowi to co cesarskie, a Bogu to co należy do Boga”. Prawdą jest, że palmę pierwszeństwa dzierży Straż w Turzy Małej, która powstała w roku 1922. Według informacji z ówczesnej prasy pożarniczej możemy z całą pewnością stwierdzić, że druga w kolejności Straż Ogniowa w naszej parafii powstała w Lipowcu Kościelnym w roku 1925.