KSM
Opiekun: ks. proboszcz
Spotkania: Piątki
Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej na świecie mają długą tradycję, która sięga XVI w. W Polsce ich korzenie sięgają roku 1895, w którym w Poznaniu powstał ruch oparty na tych samych ideach i mający podobne cele. Nie nazywał się oczywiście KSM, ale nie ważna jest nazwa, lecz to co zmienił w życiu tamtych młodych ludzi. KSM wywodzi się bezpośrednio z Akcji Katolickiej, która zaistniała już na początku dwudziestego stulecia, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1934 r. Utworzono 4 organizacje wchodzące w skład AK. Były to: Katolicki Związek Mężów (KZM), Katolicki Związek Kobiet (KZK), Katolicki Związek Młodzieży Męskiej (KZMM) i Katolicki Związek Młodzieży Żeńskiej (KZMŻ). W 1934 r. KZM liczył 111404 członków, KZK- 151362, KZMM- 113100, a KZMŻ- 143700. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność Akcji Katolickiej, ale to nie zniechęciło jej członków do służby Bogu i Ojczyźnie. Nawet Jan Paweł II był asystentem jednego z oddziałów dopóki w ramach brutalnej walki z Kościołem nie został rozwiązany przez władze komunistyczne.
Inicjatorem reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży był ks. Prałat Antoni Sołtysik, proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Ks. A. Sołtysik, którego ojciec był KSM-owiczem i on sam, zanim wstąpił do Seminarium, należał do KSMM, spotykał się na co dzień z dawnymi członkami Stowarzyszenia. Zadanie propagowania idei KSM-u podjęło czasopismo „Wzrastanie” redagowane przez ks. Z. Bochenka. Począwszy od diecezji na południu Polski - pierwsze oddziały powstały w archidiecezji krakowskiej - Stowarzyszenie zakładano coraz dalej. Konferencja Episkopatu Polski wydała dn. 10 X 1990 r. dekret powołujący do życia KSM jako organizację ogólnopolską, nadając jej osobowość prawną kościelną, a statut zatwierdziła 30 IV 1993 r. Nowelizacji statutu dokonała 12 III 1998 r. KSM uzyskał także osobowość prawną cywilną rozporządzeniem Ministra - Szefa Urzędu Rady Ministrów z dnia 30 VI 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II zaakceptował reaktywowanie KSM. W oficjalnym przemówieniu wygłoszonym do biskupów polskich z okazji wizyty „Ad limina Apostolorum” 12 I 1993 r. powiedział m.in.: Niezbędny środek formacji młodych stanowią organizacje i ruchy katolickie. Jest ich dzisiaj coraz więcej. Ze szczególnym zaś zadowoleniem powitałem Waszą - Drodzy Bracia - decyzję dotyczącą ponownego powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które ma bogatą i piękną tradycję.
W czasie V Pielgrzymki do Ojczyzny 8 czerwca 1997 r. na Błoniach krakowskich Jan Paweł II zawierzył KSM Maryi mówiąc: „Opiece Maryi, Matki Kościoła, zawierzam organizacje i ruchy młodzieżowe obecne w Krakowie i Polsce: wspólnoty duszpasterstwa akademickiego, grupy charytatywne podejmujące troskę o chorych i niepełnosprawnych, a szczególnie tak zwane i odradzające się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży”.
Dziś KSM istnieje w 33 diecezjach, liczy ok. 20 tys. członków zrzeszonych w ok. 1000 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych. Opiekunem KSM z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jest JE ks. Bp Malek Solarczyk. Asystentem generalnym jest ks. kan. dr Andrzej Lubowicki z diecezji drohiczyńskiej. Prezydium Krajowej Rady KSM tworzą: przewodniczący - Patryk Czech (diecezja rzeszowska), zastępca przewodniczącego - Łukasz Fenisz (archidiecezja katowicka), zastępca przewodniczącego - Tomasz Kasprzak (archidiecezja poznańska), skarbnik - Piotr Antczak (archidiecezja poznańska), sekretarz - Aleksandra Samula (diecezja pelplińska).
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest stowarzyszeniem kościelnym, zrzeszającym młodych katolików świeckich, działającym na terenie całej Polski. Stowarzyszenie pozostaje pod zwierzchnim kierownictwem Konferencji Episkopatu Polski, która czuwa nad jego formacją i działalnością przez generalnego asystenta kościelnego. W swoich ideach, zadaniach i sposobach działania jest kontynuatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, będących częścią Akcji Katolickiej, uwzględniając potrzeby obecnej katolickiej młodzieży polskiej.
Jednym z Oddziałów KSM jest też działający przy naszej Parafii. Wpisuje się on w tradycję Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, które przed Wojną działały prężnie w naszej parafii.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy parafii św. Mikołaja w Lipowcu Kościelnym działa od listopada 2014 roku, ale dopiero 20 marca 2015 roku, oddział został oficjalnie założony i uzyskał moc prawną. Oddział został założony przez młodzież gimnazjalną i licealną, która uczestniczy w życiu Kościoła. Obecnie nasza grupa prężnie działa i liczy 10 członków. Mamy księdza asystenta: ks. Proboszcza Krzysztofa Szwejkowskiego. Oddział KSM w Lipowcu Kościelnym regularnie się spotyka w piątki na spotkaniach: modlitewnych, integracyjnych i formacyjnych.
Kierownictwo oddziału:
Patrycja Banaś – prezes
Agnieszka Kańgowska – zastępca prezesa
Renata Jaskulska – skarbnik
Martyna Osiecka – sekretarz
Poniżej możemy zobaczyć sztandary przedwojennych organizacji zrzeszonych w Akcji Katolickiej, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Organizacje te prężnie działały przed wojną, a dzisiejsze KSM - jak już wspomniano - wpisuje się w tę tradycję naszych przodków.