Krzyż Św. Benedykta
niedziela, 07.07.2024 | Administrator, źródło: https://www.benedyktynki-zarnowiec.pl/duchowosc/medalik-swietego-benedykta/
Medalik ma dopomóc w kształtowaniu w duszy usposobienia podatnego na współpracę z łaską Jezusa Chrystusa, Zbawiciela Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Należy chronić się przed wszelkimi wyobrażeniami o magicznej sile medalika. Uleganie takim przesadom zagraża życiu duchowemu i jest sprzeczne ze znakiem Chrystusowego Krzyża i świadectwem życia św. Benedykta.
Orędzie papieża Franciszka na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
piątek, 21.06.2024 | Administrator
Zbliża się kolejny, już czwarty, Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej okazji papież Franciszek skierował do Dziadków i osób starszych swoje Orędzie, które prezentujemy poniżej. Zachęcamy do lektury.
Św. Brat Albert
środa, 19.06.2024 | Administrator, źródło: https://deon.pl/wiara/byc-dobrym-jak-chleb--sw-brat-albert,1405325
Artyści pochłonięci tworzeniem, zatopieni w sztuce, czasami postaci, jak z innego świata. Świata jakże odległego od tego co poprawne, akceptowane społecznie, doskonałe, Boże... 17 czerwca Kościół wspomina świętego Brata Alberta, który swoje życie poświęcił ubogim. Wspominamy Adama Chmielowskiego, który przysłowiową duszę artysty zamienił na Ducha Bożego. Wymienił jeden talent na inny. Tworzenie obrazów zamienił na „tworzenie”, a może raczej przywracanie ludziom ich prawdziwego wizerunku - godności.
Krzyż jest wpisany w dzieje Warszawy znacznie mocniej niż osoba aktualnego prezydenta
czwartek, 06.06.2024 | Administrator, żródło: https://www.fronda.pl/a/Ks-prof-Mazurkiewicz-Krzyz-jest-wpisany-w-dzieje-Warszawy-znacznie-mocniej-niz-osoba-aktualnego-prezydenta,230943.html
Ks. prof. Mazurkiewicz: Krzyż jest wpisany w dzieje Warszawy znacznie mocniej niż osoba aktualnego prezydenta. „Krzyż tu był, zanim pan Trzaskowski objął to stanowisko, i będzie wówczas, gdy on odejdzie” – mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW.
Historia Bożego Ciała
poniedziałek, 27.05.2024 | Administrator
Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii.
Święty Wojciech, biskup i męczennik, Główny patron Polski
niedziela, 21.04.2024 | Administrator
Święty Wojciech - pierwszy słowiański męczennik, współpracownik Chrobrego i katolicki patron Polski. Historia Adalberta miała wielki wpływ na dzieje Polski doby wczesnego średniowiecza. Kim był biskup, upamiętniany dziś zarówno przez Polaków jak i Czechów?
LItania do Świętych i Błogosławionych Narodu Polskiego
niedziela, 17.03.2024 | Administrator
Od niedzieli 17 marca rozpoczynamy Nowennę do Świętego Andrzeja Boboli. Ale my na początku zamieszczamy Litanię do Świętych i Błogosławionych Narodu Polskiego
LIST PASTERSKI BISKUPA PŁOCKIEGO NA WIELKI POST 2024
niedziela, 18.02.2024 | Administrator, źródło: http://diecezjaplocka.pl/dla-wiernych/aktualnosci/list-pasterski-biskupa-plockiego-na-wielki-post-2024
Drogie Siostry i Drodzy Bracia! W Środę Popielcową rozpoczęliśmy okres czterdziestu dni Wielkiego Postu, które poprowadzą nas ku świętom paschalnym, kiedy będziemy dziękować Bogu za Jego miłość okazaną nam w zbawczej męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Wielu z nas uczestniczyło w obrzędzie posypania głów popiołem, by tym gestem rozpocząć czas nawrócenia i pokuty. Po raz pierwszy popielcową Mszę Świętą celebrowaną przeze mnie w katedrze poprzedziła procesja pokutna, w której śpiewając litanię do wszystkich świętych modliliśmy się o ducha pokuty i nawrócenie dla nas wszystkich.
Tęcza Boga a tęcza LGTB
niedziela, 18.02.2024 | Administrator, żródło: https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/mk2020-tecza
W I niedzielę Wielkiego Postu Roku Liturgicznego B, czyli dokładnie w roku 2024 wypada to 18 lutego, słyszeliśmy w czytaniu z Księgi Rodzaju o znaku przymierza zawartego między Bogiem a Noem. Tym znakiem była tęcza: "Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego istnienia»". Księga Rodzaju 9, 8 – 15
Ks. Twardowski na Wielki Post: jest rana Jezusa, której nie widać
niedziela, 11.02.2024 | Administrator, źródło: Agnieszka Bugała, https://pl.aleteia.org/2023/03/09/ks-twardowski-na-wielki-post-jest-rana-jezusa-ktorej-nie-widac/
„Można sobie złożyć życzenia szczęśliwego Wielkiego Postu, który po to się rozpoczyna, by uchronić w nas Boże tchnienie” - uczył ks. Jan. „Może Jezus upada z naszej przyczyny?” - pytał. Urodzony 1 czerwca 1915 r. ks. Jan Twardowski przeżył osiemdziesiąt dziewięć Wielkich Postów. W ten z ostatniego roku swego życia, 2006, wejść już nie zdążył - zmarł 18 stycznia. Jednak odkąd Wielkie Posty przeżywał jako kapłan, dzielił się - najpierw z ambony, a potem też z kart książek - krótkimi, pełnymi czułego spojrzenia na mękę Jezusa, refleksjami. Warto wejść w ich nurt i pozwolić, by nie tylko obmyły, ale wręcz nasączyły nasze przeżywające Wielki Post serca.
Tego nie rób w Wielkim Poście. 7 wskazówek prosto od papieża
niedziela, 11.02.2024 | Administrator, Isabella H. de Carvalho, źródło: https://pl.aleteia.org/2023/03/17/czego-nie-robic-w-wielkim-poscie-7-wskazowek-prosto-od-papieza/
Aby lepiej przeżyć czas Wielkiego Postu, warto powstrzymać się od tych działań - radzi papież Franciszek. Wielki Post to 40 dni poprzedzających Wielkanoc, w których katolicy zobowiązani są do postu i powstrzymania się od pewnych czynności, aby przygotować się do świętowania zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Oto 7 sugestii zaczerpniętych z orędzi, przemówień i homilii papieża Franciszka!
11 Lutego - Światowy Dzień Chorego
niedziela, 04.02.2024 | Administrator
11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Jana Pawła II w 1992 r. W tym roku będzie obchodzony już po raz 32. Głównymi celami tych obchodów są: uwrażliwienie Ludu Bożego i wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomaganie chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia diecezji, wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych; popieranie coraz bardziej owocnej służby wolontariatu; przypominanie o potrzebie duchowej i moralnej formacji pracowników służby zdrowia; ukazywanie znaczenia opieki duchowej nad chorymi ze strony kapłanów diecezjalnych i zakonnych, jak również tych wszystkich, którzy żyją i pracują obok cierpiących.
Święta Agata, chroniąca przed ogniem
niedziela, 04.02.2024 | Administrator
O św. Agacie wiemy, że żyła w Katanii na Sycylii i że pochodziła z arystokratycznego rodu. Urodziła się w 235 r. Po przyjęciu chrztu świętego postanowiła żyć w dziewictwie. Była to jej ofiara dla Chrystusa. Na urodę św. Agaty zwrócił uwagę prefekt miasta, który robił starania o jej rękę. Jednak Agata wierna Chrystusowi, odrzuciła jego oświadczyny. Ściągnęła przez to na siebie jego gniew i nienawiść.
Święto Matki Bożej Gromnicznej
niedziela, 28.01.2024 | Administrator, źródło: https://www.mydlniki.diecezja.pl/www/?p=9781
Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Gromnicznej. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista napisał: Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki (Łk 2,22-24).
Polska bez kołysek
niedziela, 07.01.2024 | Administrator, źródło: ks. K. Bielawny; https://demografia.com.pl/demografia/masowa-demoralizacja-dzieci-i-mlodziezy/polska-bez-dzieci/
Przez stulecia Polska była silna kołyskami. Druga połowa XIX i pierwsza XX stulecia charakteryzowała się boomem demograficznym. Pod koniec XIX w. w Polsce na kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat) przypadało ponad 5. dzieci. Każdego roku stan posiadania populacji młodego pokolenia Polaków powiększał się od 400 do 500 tys. Tyle nas przybywało. Po ponad 110 latach nie przybywa nas, ale ubywa, i to rok do roku do 150 tys. mieszkańców. Wówczas młode Polki cieszyły się małżeństwem i licznym potomstwem. To była siła narodu, który w 1918 r. odzyskał niepodległość. A obecnie sytuacja jest proporcjonalnie odwrotna do tej sprzed 120 lat.